Tehnike napajanja istosmjernom strujom 
vrsta: seminarski | broj strana: 24 | nivo: Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje

FAKULTET ELEKTROTEHNIKE STROJARSTVA I BRODOGRADNJE
Ruđera Boškovića bb
21000 Split
SEMINARSKI RAD
INFORMATIKA
TEMA: TEHNIKE NAPAJANJA ISTOSMJERNOM STRUJOM
TEHNIKE NAPAJANJA ISTOSMJERNOM STRUJOM
Uvod
Za normalan rad elektronički sklopovi trebaju istosmjerni napon napajanja. U tu se svrhu izmjenični napon mreže transformira na potrebnu vrijednost i zatim ispravlja. Ispravljanje se obavlja spojevima ispravljačkih dioda koji se nazivaju ispravljački sklopovi, krače ispravljači. Ispravljački sklopovi mogu biti poluvalni i punovalni. Najosnovniji elementa svakog ispravljača su diode: Diode su elementi sa dvije elektrode koje imaju nelinearnu naponsko- strujnu karakteristiku. One se izrauj od homogenog ili nehomogenog P ili N vodljiva materijala koji zajedno čine PN spoj. Danas se proizvodi veliki broj tipova dioda s vrlo razliitim karakteristikama. Diode se znatno razlikuju po obliku i dimenzijama, po izboru uporabljenog materijala i po postupku kojim se proizvode. Za diode važni su ovi podaci:
1. Najjača struja u propusnom smjeru - to je ona vrijednost struje koju u trajnom radu može dioda podnijeti bez pregaranja,
2. Najveći dopušteni napon u inverznom smjeru - to je onaj napon koji dioda može podnijeti a da još ne nastupi elektični proboj PN spoja.
1. Poluvalni ispravljački sklopovi
EMBED Equation.3
Poluvalni ispravljački sklop je najjednostavniji ispravljački spoj. Dioda propušta struju samo za vrijeme jedne poluperiode izmjeničnog napona. Za spoj na slici 1.a to je pozitivna poluperioda. Stoga se na trošilu javlja samo pozitivni dio izmjeničnog napona (Slika 1.b). Srednja vrijednost istosmjernog napona (istosmjerna komponenta), uz zanemareni pad napona na diodi, iznosi:
EMBED Equation.3
Gdje su USm i US vršna, odnosno efektivna vrijednost napona na sekundaru transformatora, tj. na ulazu ispravljača. Dopuštena vrijdnost napona zaporne polarizacije diode mora biti veća od USm.
Slika 1.
a) Poluvalni ispravljač: spoj s jednom diodom
b) ulazni i izlazni napon poluvalnog ispravljača
2. Punovalni ispravljački sklopovi
Znatno bolja svojstva imaju punovalni ispravljači. To su spoj s dvije diode (slika 2.a) i mosni ili Graetzov spoj (slika 2.b).
U spoju s dvije diode za vrijeme pozitivne poluoperiode napona na sekundaru transformatora vodljiva je dioda D1, a za vrijeme negativne poluperiode vodljiva je dioda D2. Struja teče kroz trošilo uvijek u istom smijeru pa se na njemu dobije pozitivan napon u obje poluperiode. Srednja vrijednost ispravljenog napona (istosmjerna komponenta), uz zanemareni pad napona na diodi iznosi:
EMBED Equation.3
gdje su USm i US vršna, odnosno efektivna vrijednost napona na sekundaru transformatora (napon gornjeg ili donjeg izvoda prema srednjem izvodu), tj. na ulazu ispravljača. Dopuštena vrijednost napona zaporne polarizacije diode mora biti veća od 2USm.
Isti oblik napona dobije se s pomoću ispravljača u mosnome spoju (Graetzov spoj). USm je vršna, a US efektivna vrijednost napona na sekundaru transformatora, tj. na ulazu ispravljača. Dopuštena vrijednost napona zaporne polarizacije diode mora biti veća od USm. Spoj zahtjeva četiri diode ali je transformator jednostavniji.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!